Мінзарплату та соцдопомоги пропонують прив’язати до фактичного прожиткового мінімуму

У Раді зареєстровано чотири законопроєкти авторства Ю. Тимошенко та ін. Ними пропонується щорічно встановлювати фактичний прожитковий мінімум і відповідно мінзарплату та соцдопомоги розраховувати, враховуючи саме його

26-27 серпня у Верховній Раді зареєстровано чотири законопроєкти, які стосуються запровадження в Україні фактичного прожиткового мінімуму. Їх авторами є Ю. Тимошенко, М. Цимбалюк та ін.

Так, законопроєктом №3029а пропонується, щоб Кабінет Міністрів щорічно встановлював фактичний прожитковий мінімум, а при поданні проєкту Закону про державний бюджет надавав копію висновків соціальних партнерів щодо фактичного прожиткового мінімуму.

Наразі для визначення розміру прожиткового мінімуму використовуються набори продуктів харчування та набори непродовольчих товарів визначаються в натуральних показниках, набори послуг — у нормативах споживання не рідше одного разу на п’ять років. Як пояснюють законотворці, такий термін не забезпечує осучаснення наборів. Встановлення розміру прожиткового мінімуму повинно здійснюватися з урахуванням висновків соціальних партнерів.

У разі впровадження фактичного прожиткового мінімуму також пропонується:

  • встановити допомогу по безробіттю не більше чотирикратного розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Також у розмірі фактичного прожиткового мінімуму пропонують виплачувати допомогу на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, особам, які здійснювали поховання (законопроєкт №3020а). І схоже, законотворці очікують на оперативне прийняття цих змін, адже за текстом проєкту Закон набере чинності з 1 вересня 2020 року;
  • визначити, що мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). До мінімальної заробітної плати пропонують не включати доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати. Розмір мінімальної заробітної плати встановлювати і переглядати залежно від зміни розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому МЗП не може бути зменшено в разі зменшення фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (законопроєкти №3013а і №3012а). У разі прийняття закони наберуть чинності з 1 січня 2021 року.

Джерело: https://dtkt.com.ua/