20 тисяч кредитів для малого та середнього бізнесу за рік — підприємців в Україні стає все більше

Сергій Клюєв — керівник напряму «Малий та середній бізнес» ПриватБанку — розповів, як збільшилась програма «КУБ»

У 2017 році ПриватБанк показав рекордні результати за більшістю показників, які нині вважаються ключовими у банківській системі. Так, за минулий рік до обслуговування у банку долучилися близько 100 тисяч нових підприємців. Таких цифр, підкреслив Сергій Клюєв, раніше не було. На його думку, це є підтвердженням того, що, з одного боку, відбувається пожвавлення економіки і створюється більше підприємств, а з іншого — все більше клієнтів довіряють саме ПриватБанку. Вплинуло на це у тому числі й набуття банком статусу державного. Сергій Клюєв розповів про результати програм для малого та середнього бізнесу, що працювали у 2017 році, та анонсував деякі нові проекти.

— «Країна успішного бізнесу» — одна з найвідоміших програм з фінансування малого та середнього бізнесу. При цьому взяти кредит за нею можуть і підприємці, що почали свій бізнес тільки рік тому, і ті, хто вже мають сталий бізнес та хочуть його розширити. Розкажіть про кількість підприємців, що скористалися можливістю взяти участь у програмі «КУБ» у 2017 році.

— Програма стартувала фактично з нуля півтора роки тому і з того часу дуже жваво розвивається. Якщо у першому кварталі ми мали трохи більше 3 тисяч виданих кредитів, то у четвертому ми вже видали більше 6 тисяч кредитів. Практично за 2017 рік за програмою «КУБ» та іншими програмами ми вийшли на фінансування близько 3 мільярдів гривень. Нас тішить, що велику активність проявляють і клієнти, і наші банківські установи на Сході країни — в Донецькій та Луганській областях. Сумарно вони в п’ятірці кращих регіонів за цією програмою. А взагалі ми фінансуємо вже більше 20 тисяч клієнтів на рік у рамках програми «КУБ». Це такі обсяги, які за бізнес-кредитуванням, проектним кредитуванням поки що в Україні не показував жоден банк.

 А якщо підрахувати, скільки робочих місць вдалося відкрити завдяки «КУБ»? Адже це одна із причин, чому ПриватБанк взагалі започаткував цю програму?

— На даний момент у нас за розрахунками на сайті є цифра 296 тисяч створених робочих місць. У нас мета та, яка і була, — мільйон. Але 296 тисяч — це не тільки завдяки «КУБ», це завдяки взагалі всім нашим програмам кредитування бізнесу та населення. Ці цифри ми отримуємо через екстраполяцію цифр з опитування нашого партнера компанії GFK, адже було визначено, що фінансування в певних розмірах чітко корелює з намірами позичальників зі створення нових робочих місць.

— У рамках «КУБ» діє також програма компенсацій відсотків по кредиту, хто може нею скористатися?

— Такі програми працюють на місцевих рівнях. Першими були у місті Покровськ Донецької області. Там вже більше 20 клієнтів отримали компенсації по відсоткам із місцевого бюджету. Наразі у нас долучилися уже 8 областей. На початку, у 2016-му ми свідомо йшли на перемовини із органами місцевої влади — не під нашу конкретну програму «КУБ», а взагалі під будь-які програми кредитування будь-яких банків. Також ПриватБанк завжди був відкритий для того, щоб підключати й інші банки до цієї програми. Так, у Кривому Розі до проекту приєдналися Ощадбанк та Укргазбанк. Для ПриватБанку важливо, аби всі банки співпрацювали заради однієї мети. Також, до речі, у нас є так званий «ЕкоКУБ» — програма, яка також дозволяє зменшити відсоток по кредиту, впритул до нуля річних. Це працює таким чином: ми домовляємося з постачальниками якихось товарів чи послуг і відстежуємо, щоб кошти, які клієнт бере у межах кредиту «КУБ», йшли саме на купівлю товарів чи послуг у цього постачальника — і за рахунок компенсації від нього знижується відсоткова ставка. Також на сайті https://pb.ua у нас є перелік таких постачальників-партнерів.

— Крім програм, завдяки яким можна отримати кошти від ПриватБанку, у вас також працює проект «Бізнес-Інкубатор». Зараз вже стартує друга хвиля навчання — на що можуть розраховувати підприємці?

— «Інкубатор» — одна зі складових проекту «КУБ». Ми запустили його трохи згодом. Завдяки цьому інструменту ми залучаємо наших клієнтів: підприємців-початківців, або тих, хто вже мав бізнес до очної форми навчання. Під час практичних лекцій за участі бізнес-тренерів та мотивуючих бізнес-бранчів із успішними підприємцями вони можуть здобути певні навички, які допоможуть їм розвивати свій бізнес. Протягом лютого ми проведемо зустрічі у 7 містах України: Львів, Одеса, Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Вінниця, Харків. 5 лютого стартуємо у Львові.

— Як можна зареєструватися на навчання, які формати підготували для підприємців?

— Зареєструватися можна на нашому сайті https://inkubator.pb.ua. А що стосується формату, то це івенти, які будуть тривати протягом одного дня. Групи невеличкі — ми робимо це свідомо, для того щоб надати допомогу кожному, хто буде зацікавлений, хто прийде до «Інкубатору», — 40–50 осіб. Таким чином, ми хочемо брати якістю цих заходів. Проводитимемо їх на регулярній основі у кожному місті. Головне, що у нас є напрацьована база бізнес-тренерів та менторів — дуже авторитетних у своїй сфері, і на цих зустрічах можна отримати поради від них. Я вважаю, що результат не змусить на себе чекати. Ми вже знаємо історії успіху підприємців, для яких «Бізнес-Інкубатор» став вагомим поштовхом до створення бізнесу.

 У вас зараз є ще й тарифний план Інкубатор. Що це за програма та на кого вона розрахована?

— Тарифний план «Інкубатор» ми започаткували у вересні минулого року. Він стосується тільки початківців — стартаперів, які згідно з ним отримують безкоштовне обслуговування в ПриватБанку на півроку. Включно з відкриттям рахунку, з розрахунково-касовим обслуговуванням і нарахуванням заробітної плати на картки. Єдина умова — це 2 діючих зарплатних проекта. Завдяки цьому тарифу клієнт-початківець може зекономити.

— Що з приводу програми «АгроКУБ», які відмінності від звичайного вона має?

— Це фактично той самий «КУБ», але з адаптованим графіком погашення для клієнтів-аграріїв. Ми сподіваємося на те, що у 2018 році буде прорив з боку держави. Загалом програм для аграріїв буде чотири. Одна вже працювала у 2017-му і стосувалася компенсації за придбання техніки вітчизняного виробництва. Держава компенсувала 20%, якщо це техніка належала до чіткого переліку постачальників, — вони закріплені у постанові Кабінету Міністрів. І є у нас три нові програми, які наразі опрацьовуються Кабміном. Це програма підтримки фермерів, розвитку тваринництва та садівництва, виноградарства, бджільництва. Тобто це фінансування, яке має бути спрямоване на різні напрямки діяльності аграріїв.

Джерело: Depo.Гроші